En kontrabuss och lupiner på ljusblå bakgrund

Årliga aktiviteter & satsningar

Texten Naturmakt mitt i skogen

Naturmakt

ÅRET RUNT

I projektet Naturmakt får du verktygen för att leda en förändring för att bättre ta hand om naturen. I Naturmakt ordnas sex olika miniläger med olika teman runtom i Sverige.  Här får du som vill bli ledare lära dig organisera och arrangera aktiviteter för att både lära om naturen och om hur vi kan skydda den.

 

Läs mer om Naturmakt

Fältbiologer räcker upp händerna

RÅM

JANUARI

RÅM är Fältbiologernas årsmöte och hålls i januari varje år. Alla medlemmar, nya som gamla, är varmt välkomna.

 

Läs mer om RÅM

En hand med jord och frö

Biologiska mångfaldens dag

22 MAJ

Vi värnar om den biologiska mångfalden – och hyllar den såklart under denna dag!

 

Du kan hitta info i vår kalender ett par veckor före Biologiska mångfaldens dag

gammal kontrabuss i vitt och grått

Fälstation Öland

MAJ-JUNI

Fältstation Öland är årets häftigaste läger där många fältbiologer – nya som gamla – från hela landet samlas i Grönhögen på Öland för fyra dagar av fågelmorgnar, utomhusaktivteter, nybörjarkurser och härlig gemenskap. Fältstation Öland är en av de årliga aktiviteter som har funnits länge i föreningen. 

 

Läs mer om Fälstation Öland

En skottkärra med lupiner

Lupinbekämpardagen

6 JUNI

Lupiner är en invasiv art från Nordamerika och gör stor skada eftersom den har fått ett starkt fäste i Sverige. Men tillsammans kan vi bekämpa den! Den 6:e juni, på Sveriges nationaldag, ger vi oss ut i hela landet för att bekämpa lupinerna! 

 

Läs mer om lupinbekämpardagen

Fältbiolog luppar en stam i skogen

Skogsnätverkets inventeringsresa

JULI-AUGUSTI

Varje år åker skogsnätverket tillsammans för att inventera utvalda skogar tillsammans. De är ute många dagar och efteråt sammanställer de en rapport om vad de har sett på sin resa.

 

Läs mer om skogsnätverket och inventeringsresan

 

Bojkott av Black Friday

NOVEMBER

Hellre lappa och laga än shoppa och jaga! Som motaktion mot Black Friday 25 november håller vi fredliga aktioner runt om i landet för att visa att vi motsätter oss överkonsumtionen.

 

Här kan du se 2022 års kampanj mot att bojkotta Black Friday

Du kan hitta även lokala aktiviteter i vår kalender ett par veckor före Black Friday