Detta beslutades på riksårsmötet januari 2026

Sammanfattning av besluten på riksårsmötet i januari

20 januari 2026

Riksårsmötet i början av januari 2026 är förbi! På grund av dåligt väder blev riksårsmötet digitalt. Här nedan kan du läsa en sammanfattning av besluten.

 

Här kan du läsa hela protokollet från riksårsmötet

Påverkan

  • Fältbiologerna lägger till i stadgarna under §1 mom 2:  [Fältbiologernas syfte är att] “främja ett systemkritiskt miljöperspektiv”
  • Fältbiologerna anordnar en nationell valkampanj med fokus på att engagera unga väljare i frågor om biologisk mångfald.
  • Fältbiologerna utreder möjligheterna att ansöka om medlemskap i Nordic Climate Justice Coalition
  • Ett nytt sötvattenpolitiskt program är antaget.

Föreningen

  • Riksårsmötet kommer flyttas till oktober-november istället för januari. Valda förtroendevalda grupper kommer då att börja sitt arbete efter årsskiftet. Under 2026 kommer det därför hållas ett till årsmöte. 
  • Fältbiologerna ska ha en Policy för aktivitetsbidrag till Fältbiologernas nätverk och att nätverk ska kunna söka aktivitetsbidrag för summor upp till 50 000 kronor. 
  • Fältbiologerna kommer utse en arbetsgrupp för att leda arbetet att bilda ett distrikt i Skåne – Västra Götaland
  • Fältbiologerna ska ha högre tak för aktivitetbidrag för aktiviteter med nationellt upptagningsområde.
  • Klubbordförandenätverket heter nu Klubbstyrelseforum, där numer alla medlemmar i klubbstyrelsen välkomnas. Mötena ska hållas i geografiskt spridda platser. Fältbiologerna ska anordna minst två fysiska träffar och en onlineträff.

Övriga beslut

  • Verksamhetsplanen antogs, med vissa tillägg, till exempel att Fältbiologernas medlemmar får ökade kunskaper och färdigheter i civil olydnad som metod.
  • Budgeten antogs, med mer pengar till Fältstation Öland!
  • Medlemsavgiften 2026 är fortsatt noll kronor.

 

 

Här kan du läsa hela protokollet från riksårsmötet

Fältbiologer på vandring i skogen i skymning

Vilka blev förtroendevalda i föreningen 2026?

Här kan du läsa om vilka som blev förtroendevalda i föreningen 2026!

 

LÄS MER