
- Detta evenemang har redan ägt rum.
Skidåkning i Gyllbergen
22/12 2023 kl.09:00 - 15:00
Skidåkning i Gyllbergen med Gävle-Dala naturvårdsklubb
När: Fredag 22/12, kl 9-15
Vad: Välkommen på längdskidåkning med Fältbiologerna i Gyllbergens fina natur! Vi möts upp utanför Borlänge station kl 9 och åker sedan gemensamt till Gyllbergen, ungefär 30 minuter från centrum. Fältbiologerna ordnar skjuts fram och tillbaka, samt fika.
Ta med skidutrustning, lunch och vatten att dricka. Det kommer finnas möjlighet att grilla till lunch. Vi kommer att åka ca 1 mil i lugnt tempo. Kom ihåg att ha med något varmt att ha på dig när vi tar paus.
För vem: Aktiviteten passar dig som är 12 år och uppåt. Viss skidvana rekommenderas. Vi beräknas vara tillbaka vid stationen vid 15, men det kan bli lite tidigare eller senare.
Anmälan skickas till Malte Lindberg, senast onsdag 20/12. Ange namn, ålder och kontaktuppgift till anhörig (t ex förälder). Det finns begränsat antal platser, så det är först till kvarn som gäller.
Tips! Har du inte egen skidutrustning? På Fritidsbanken i Borlänge kan du låna gratis.
Kontakt: Malte Lindberg, malte.lindberg1@hotmail.com